Czy lepiej wybrać promienniki gazowe czy olejowe? Porównanie

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które emitując promieniowanie elektromagnetyczne, wydzielają przy okazji ciepło, bardzo przyjemne i podobne w działaniu do ciepła promieni słonecznych. Mogą one być zasilane rozmaitymi rodzajami energii: prądem (promienniki elektryczne), gazem (promienniki gazowe) czy olejem (promienniki olejowe). Te ostatnie są stosowane w rozmaitych procesach technologicznych, takich jak ogrzewanie, rozmrażanie czy suszenie.

Nie są one jednak tak ekonomiczne jak promienniki gazowe - olej jest bowiem dość drogim paliwem energetycznym i jego zakup do każdego promiennika może nas kosztować majątek. Jednak na plus można zaliczyć wydajność ze spalania 1 litra oleju - jest ona faktycznie dobra, co przekłada się na wysoką moc grzewczą urządzeń przy niskim zużyciu paliwa.

Promienniki olejowe są też nieco cięższe od promienników gazowych, wyposażone są bowiem w zbiorniki na olej, które napełnione decydują o wadze tych urządzeń. Gaz natomiast, jak wiemy, jest lekki i przez to przenoszenie promienników gazowych z miejsca na miejsce nie nastręcza aż tylu trudności.

Sprawdzą się więc one lepiej niż promienniki olejowe przy dogrzewaniu stanowiskowym, kiedy w grę wchodzą ruchome lokalizacje stanowisk pracy, a także przy dogrzewaniu miejscowym przy nieciągłym, np. zmianowym systemie pracy.

Jednak zaletą obu rodzajów promienników jest cicha i bezszumna praca, co nie jest atutem w przypadku wielu innych urządzeń grzewczych. Ponadto ciepło uzyskiwane jest w sposób natychmiastowy, nie ma konieczności czekania, aż powietrze nagrzeje się do określonej temperatury, gdyż to my, ludzie w pierwszej kolejności otrzymujemy ciepło, a dopiero z nas jest ono pobierane przez otoczenie, powietrze…