Promienniki gazowe oraz górna kurtyna powietrzna

Większe budynki, służące do produkcji, magazyny, obiekty handlowe, obecnie coraz rzadziej posiadają ogrzewanie metodami tradycyjnymi, w postaci centralnego ogrzewania. Producenci systemów grzewczych, poprzez zastosowanie nowych technologii wdrożyli nowoczesne urządzenia, które nie tylko są tańsze w eksploatacji, co jest istotne dla dużych powierzchni, ale są również ekologiczne.

Dosyć często w takich obiektach montuje się różne typy urządzeń, które działają w innej przestrzeni, przez co uzyskuje się odpowiedni efekt cieplny. Dlatego też obok zastosowania promienników gazowych, dodatkowo montuje się nagrzewnice gazowe. Dla wzmocnienia efektu cieplnego, stworzenia bariery w dużych otworach drzwiowych, zawiesza się górne kurtyny powietrzne.

Promienniki gazowe nie rozprowadzają strumienia ciepłego powietrza, ale za pomocą fal podczerwieni doprowadzają ciepłe powietrze do danego elementu, nie powodują tym samym ruchów powietrza, nie rozpylają kurzu i bakterii. Promienniki gazowe nagrzewają głównie dolne partie pomieszczenia, wtórnie natomiast ogrzewają się ściany i powietrze.

Natomiast w celu izolacji dopływu zimnego powietrza z zewnątrz, a jednocześnie zahamowaniu wypływu ciepłego powietrza ze środka budynku mocuje się górne kurtyny powietrzne od wewnętrznej strony drzwi, ponad nimi, przy samym suficie. Latem działają odwrotnie, hamują wypływ chłodnego, klimatyzowanego powietrza ze środka.

Dzięki nim do wnętrza budynku podczas częstego otwierania drzwi czy podnoszenia rolet nie przedostaje się dodatkowe zimne powietrze, które ochładza ogrzane powietrze w pomieszczeniu. Podobnie dla wzmocnienia efektu działania promienników gazowych stosuje się nagrzewnice, które wykorzystują wtórnie ciepłe powietrze z górnych warstw budynku.