Ważnym elementem kurtyn powietrznych są promienniki gazowe.

Kurtyny powietrzne to ważny element chłodniczo/grzewczy każdej instalacji systemów grzewczych. Służą one do oddzielenia powietrza z zewnątrz od powietrza wewnątrz danego pomieszczenia. Szereg zastosowań kurtyn powietrznych pomaga w zachowaniu równowagi pomiędzy zmianami temperatur.

Zastosowanie kurtyn wspomagają promienniki gazowe. Zwłaszcza tych, które w zimę chronią nas przed nagłą zmianą temperatury przy wejściu do budynku. Zastosowanie takich urządzeń można zaobserwować przy wejściu do biurowców albo galerii handlowych. Kiedy przekraczamy w ostrą zimę próg drzwi wejściowych do biurowca uderza w nas fala ciepłego powietrza. Docelowo fala ciepłego powietrza zapobiega wychłodzeniu temperatury wewnątrz pomieszczenia, ale przejście przez tą falę jest odczuwalne dla każdego.

Bardzo ważnym elementem kurtyn powietrznych są promienniki gazowe, które promieniami podczerwonymi wzmacniają działanie kurtyn powietrznych. Promienniki gazowe nie ogrzewają powietrza wewnątrz pomieszczenia, ale kierują swoje ciepło na przykład na drzwi wejściowe, dzięki czemu uniemożliwiają ich wychłodzenie, a co za tym idzie obniżenie temperatury wewnątrz budynku, biurowca czy galerii.

Warto dodać,że kurtyny powietrza mogą tez zapobiegać przedostawaniu się ciepłego powietrza. Stosowane są one również przy chłodniach ( a właściwie przy wejściu do nich) gdzie fala zimnego powietrza uniemożliwia przedostanie się ciepłego powietrza do środka chłodni, gdzie utrzymywane jest mroźne czy zimne powietrze. W tym wypadku co prawda nie używa się promienników gazowych.

Kurtyny powietrzne doczekały się też zastosowania przy produkcji poduszek powietrznych w samochodach, gdzie błyskawiczny strumień powietrza napełnia poduszki, ale o tym już nie w tym artykule.